کشاورزی ماشینی

مهندسی مکانیک بیوسیستم

مهندسی مکانیک بیوسیستم

امیدی ارجنکی
دکتری مهندسی مکانیک بیوسیستم

در این وبلاگ آموخته هایم را نشر می دهم.
آموزش و یاد دادن از زکات علم است.پیامبر خوبی ها حضرت محمد صلوا تالله علیه و آله فرمودند حکایت کسی که علم آموزد و از آن سخن نکند چون کسی است که گنجی نهد و از آن خرج نکند.
این روزها که دانش مهندسی ماشین ها و مکانیزاسیون کشاورزی غریب و محجور افتاده است، آموزش و بیان فایده ها و سودهای استفاده از اتوماسیون در کشاورزی شاید راهی برای تغییر نگرش بر این رشته باشد.
فارغ التحصیلان، استادان و دانشجویان رشته مهندسی مکانیک ماشین های کشاورزی بهترین متخصصان برای ارتباط علم نوین مهندسی با کشاورزی هستند. چون در این رشته انوع تخصص ها آموزش داده می شود. برق، کشاورزی، باغبانی، دامپروری، کامپیوتر، تجهیزات و ابزار اندازه گیری، علوم نوین مثل شبکه های عصبی، بینایی ماشین، انرژی های نوین که همه و همه از ملزمات توسعه کشاورزی نوین هستند.
استفاده از علم نوین در کشاورزی صد در صد باعث تولید غذای بیشتر، رفع وابستگی، تولید غذای با کیفیت تر، ارزانی محصولات و بازارپسندی و سود بیشتر می شود.
امیدوارم بتوانم گامی را برای این مهم بردارم.
از نظرات دوستان و هم رشته ای هایم در این وبلاگ استقبال خواهم کرد.
در آخر هم:
کارتان را برای خدا نکنید؛ برای خدا کار کنید!
تفاوتش فقط همین اندازه است که ممکن است حسین (علیه السلام) در کربلا باشد و من در حال کسب علم برای رضایت خدا ...!
شهید سید مرتضی آوینی

آخرین نظرات

ساقه های دولایه ای کولتیواتور فنری

دوشنبه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۱، ۰۴:۱۴ ب.ظ
سلام

توی پروژه طراحی ماشین به یک تصویر برخوردم که ساقه یک کولتیواتوری که دوستانم در ANSYS تحلیل کرده بودند دولایه بود. توی نتایجشون گفته بودند چون لایه داخلی و فضای داخلی فنری کولتیواتور تحت کشش و محیط خارجی آن هم تحت فشاره از دولایه ساخته شده که بتونه به طور اختصاصی این تنش های خاص را تحمل کنه. اما من دنبال چیز دیگه ای بودم. چون این طراحی را زیاد روی ادوات ندیده بودم. به همین خاطر این عکس را در یک فروم خارجی گذاشتم تا هر کس اطلاعاتی داره بذاره.

C10 Cultivator leg

اولین اطلاعاتی که بهم رسید نوع و مدل دستگاه بود. این تصویر یک ساقه از کولتیواتور مدل C10 شرکت جاندیره. یعنی تصویر زیر:

C10 Cultivator

این دستگاه ساخت سال 1985 با عرض کار 11 و نیم فوت است. اما اطلاعات فنی ای که تا حالا در مورد آن بدست آوردم اینها بوده:

ساقه و فنر این کولتیواتور همانطور که از شکل بالا مشاهده میشود دو لایه ساخته شده است که سبب فنر پذیری بیشتری می شود. اما این ساقه به خوبی یک ساقه تکی سنگین تر گاو آهن قلمی نفوذ در خاک ندارد.همانطور که میدانیم، سختی خمش  با مدول الاستیسیته و ممان اینرسی متناسب است. اگر سطح مقطع واقعی در هر نقطه از یک تسمه یا نوار مسطح  را از یک ساقه کولتیواتور در نظر بگیریم، ممان اینرسی آن برابر است با :


یا:اگر فرض کنیم یک تیر تکی به طور مثال 1×1 اینچ باشد، داریم:


حال فرض کنیم در این ساقه کولتیواتور دو تیر که هر کدام ضخامت نصف دارند وجود دارد. بنابر این ممان اینرسی هر تیر برابر است با:


هر دو تیر، روی هم، از هم مستقل هستند و بنابر این ممان اینرسی افزایش می یابد (دوبرابر می شود) و به مقدار 0.25/12 می رسد.

بر طبق نظریه تیر ساده، در خمش خالص، سختی خمشی (EI (Nm^2، یک ثابت در رابطه M=EIk (رابطه بین ممان خمشی عامل M و انحنای حاصل از خمش k  است که در آن E مدول الاستیسیته بر حسب (Pa) برای مواد مورد استفاده و I گشتاور دوم سطح (m^4) است. دو ضخامت روی هم، یک چهارم سختی یک ضخامت تک را دارند مگر اینکه هر دو در تمام طول به هم جوش داده شوند.


سختی خمش کمتر یعنی تیر با سختی کمتر و یعنی خم شدن راحت تر. به EI، استحکام انعطاف نیز میگویند و در حقیقت مقاومت تیر در برابر خمش است. این مقدار معمولا در طول تیر ثابت است.


این بررسی مثل بررسی فنرهای تخت یا برگی معمولی است. اتصال و استفاده لایه های نازک تر فنری، ضریب فنر کمتر و سواری نرم تری را از یک فنر برگی سنگین تر نتیجه میدهد. شاید استفاده از چند فنر برگی در ساقه کولتیواتور باعث عملکرد بیشتر ساقه در خورد کردن خاک بشود.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی